drMáriás : Molotov koktél jéggel / válogatás drMáriás az Élet és Irodalomban publikált írásaiból

2014.12.12 11:10

'Sanyi kiment mezítláb az udvarra, s pisztolyával lelőtte egyetlen tehenét, majd ráomlott és zokogni kezdett. Pál pedig elhatározta, hogy nyáron elutazik Olaszországba. Sanyi és Pál testvérek. Egy ég alatt élnek.'tömöríti és ellenpontozza az érzéseket, kíméletlenül elemzi mindennapjaink kulturális és 'életmód'eseményeit a közel hatvan, rövid, sokszor csak sóhajtva befogadható írás. Többségük dühítő, buta, 'kulturálatlan' eseményekről tudósít: Anettkáról, Okiról, miniszterelnökségről, 'valóvilágokról és bigbraderekről', divatról, egy magyaroknak elképzelt magyar nyelvvizsgáról. Felhőtlenül csak Szlovéniáról, Berlinről és egy angliai élményéről ír drMáriás. A művészetkritikák (Swierkiewicz, feLugossy, Wahorn, ef Zámbó, Szkárosi, Klimó, Szombathy, Bukta) között pontos, finom és gyilkos elemzést olvashatunk Alföldi Róbert 'művészetéről' (Robi a rengetegben) és Gyémánt László portréfestési módszeréről (Gyémántcukorka). A kötet végén Lidércbalettben dicséri drMáriás az illusztrációként szereplő grafikai sorozat készítőjét, Szikszai Károlyt.